



Samsung Galaxy A35 5G (6GB RAM + 128GB)
$600 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy A35 5G (6GB RAM + 128GB) is a 5G Android 14 Smartphone powered by Samsung 1380 with 6 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.6 inches Super AMOLED display with 120 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 8 MP + 5 MP Triple rear camera and a 13 MP front camera. It packs a 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging. Notable features include NFC, IP67 Rating, In-Display Fingerprint, Expandable Storage and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Galaxy A35 5G (6GB RAM + 128GB) price in United States is $600. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, eSIM, Wi-Fi
- Exynos 1380, Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging
- 6.6 inches, 1080 x 2340 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear & 13 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
- Android v14
Samsung Galaxy A35 5G (6GB RAM + 128GB) Specs
Group: $500 to $700
General
- Android v14Good
- Thickness: 8.2 mmThick
- 209 gHeavy
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.6 inch, Super AMOLED ScreenAverage
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 390 ppiPoor
- 1000nits
- Corning Gorilla Glass Victus Plus
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 13 MP Front CameraAverage
Technical
- Samsung Exynos 1380 Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.3, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 25W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Samsung Galaxy A35 5G (6GB RAM + 128GB) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Samsung Galaxy A35 5G (6GB RAM + 128GB) Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy A35 5G (6GB RAM + 128GB) below. The current price is $600. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With


TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto G Stylus 5G 2026
Apple iPhone 14 vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy A35 5G (6GB RAM + 128GB) Full Specs
General
| Model | SM-A356E, SM-A356E/DS, SM-A356B, SM-A356B/DS, SM-A356U, SM-A356U1 |
| Sim Type | Dual Sim |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | eSIM+Nano SIM |
| eSIM Support | Yes |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | March 11, 2024 |
| In The Box | Handset, Data Cable (USB Type C to C), Ejection pin, Quick Start Guide |
Design
| Dimensions | 78 x 161.7 x 8.2 mm |
| Weight | 209 g |
| Colors | Black |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.6 inches, 1080 x 2340 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 390 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.8% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus Plus |
| Features | 1000nits |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | FDD Sub6: N1(2100), N3(1800), N5(850), N7(2600), N8(900), N26(850), N28(700), N66(AWS-3), TDD Sub6: N40(2300), N41(2500), N77(3700), N78(3500) |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 802.11a/b/g/n/ac/ax 2.4GHz+5GHz, HE80, MIMO, 1024-QAM |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor, Virtual Proximity Sensing |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1 m upto 30 min |
| IP Rating | IP67 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Stereo Speakers, 4 Generations of OS Upgrades and up to 5 Years of Security Updates, Samsung Knox Vault |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 5 MP ƒ/2.4 (Macro) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v14 |
| Custom UI | One UI 6.1 |
| Chipset | Samsung Exynos 1380 |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 25W Fast Charging |
| Video Playback Time | 26 hours |
| Music Playback Time | 83 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












