



Samsung Galaxy F36 5G
$183.83 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy F36 5G price in United States starts from $183.83.
- Share
$183.83
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Exynos 1380, Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging
- 6.7 inches, 1080 x 2340 px, 120 Hz Display with Water Drop Notch
- 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 13 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 2 TB
- Android v15
Samsung Galaxy F36 5G Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v15Good
- Thickness: 7.7 mmSlim
- 197 gAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.7 inch, Super AMOLED ScreenAverage
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 385 ppiPoor
- Always-on Display, HDR10+
- Corning Gorilla Glass Victus Plus
- 120 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 13 MP Front CameraAverage
Technical
- Samsung Exynos 1380 Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 6 GB RAM + 6 GB Virtual RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid), upto 2 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.3, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 25W Fast Charging
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Samsung Galaxy F36 5G Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy F36 5G below. The current price is $17,510. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy F36 5G vs Samsung Galaxy M36 5G
Samsung Galaxy F36 5G vs Samsung Galaxy F56 5G
Samsung Galaxy F36 5G vs Samsung Galaxy A17 5G
Samsung Galaxy F36 5G vs Samsung Galaxy M17 5G (6GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy F36 5G vs Motorola Moto G86 Power 5G
Samsung Galaxy F36 5G vs Samsung Galaxy M36 5G (8GB RAM + 128GB)Samsung Galaxy F36 5G Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | SM-E366BZVBINS |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| OS Updates | 6 years |
| Release Date | August 07, 2025 |
| In The Box | Handset, Data Cable (C to C), Sim Ejection Pin, Quick Start Guide |
Design
| Dimensions | 77.9 x 164.4 x 7.7 mm |
| Weight | 197 g |
| Colors | Luxe Violet, Luxe Violet, Onyx Black |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.7 inches, 1080 x 2340 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 385 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus Plus |
| Brightness | 1000nits |
| HDR Support | Yes, HDR10+ |
| Features | Always-on Display, HDR10+ |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Expandable RAM | Upto 6 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 2 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | N1(2100), N3(1800), N5(850), N8(900), N28(700) |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/ax (2.4 GHz | 5 GHz), HE80, SISO, 1024-QAM |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint Sensor, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Light Sensor, Virtual Proximity Sensing |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 1/1.96", PDAF, OIS 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 123˚, 1/4.0", 1.12µm 2 MP ƒ/2.4 (Macro) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Bixby Vision, Food, Fun, Hyperlapse, Macro, Night, Panorama, Photo, Portrait, Pro, Pro Video, Single Take, Slow Motion, Super Slow Mo, Video |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD, 720p @ 480 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) 1/3.06", 1.12µm |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 4K @ 30 fps UHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Custom UI | OneUI 7 |
| Chipset | Samsung Exynos 1380 |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 25W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












