







Samsung Galaxy M02s
$106.05 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy M02s price in United States starts from $106.05.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$106.05
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 450, Octa Core, 1.8 GHz Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 15W Fast Charging
- 6.5 inches, 720 x 1600 px Display with Water Drop Notch
- 13 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
- Android v10
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy M02s Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v10, upgradable to v11Average
- Thickness: 9.1 mmThick
- 196 gAverage
- No Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, PLS IPS ScreenSmall
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 270 ppiGood
- Water Drop Notch Display
Camera
- 13 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 450 Chipset
- 1.8 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 3 GB RAMSmall
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v4.2, WiFi
- USB-C
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 15W Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Motorola Moto G 5G 2026 vs Motorola Moto G Stylus 5g (2024)
Nothing Phone 3a Lite vs Honor 400 Lite
Nothing Phone (4a) Pro (12GB RAM + 256GB) vs Doogee Fire 7 Ultra
Red Magic 11 Pro vs iQOO Z11 Turbo
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Huawei Pura 80 Ultra
Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5GSamsung Galaxy M02s Full Specs
General
| Model | Galaxy M02s |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | January 7, 2021 |
Design
| Dimensions | 75.9 x 164.2 x 9.1 mm |
| Weight | 196 g |
Display
| Type | Color PLS IPS (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 720 x 1600 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 270 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 81.8% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | No |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP ƒ/2.2 (Main) |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | Android v10, upgradable to v11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 450 |
| CPU | 1.8 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 15W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















