



Samsung Galaxy M13 5G (4GB RAM + 64GB)
$178.34 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy M13 5G (4GB RAM + 64GB) price in United States starts from $178.34.
- Share
$178.34
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Dimensity 700, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 15W Fast Charging
- 6.5 inches, 720 x 1600 px, 90 Hz Display with Water Drop Notch
- 50 MP + 2 MP Dual Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
- Android v12
Samsung Galaxy M13 5G (4GB RAM + 64GB) Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v12Good
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, IPS ScreenSmall
- 720 x 1600 pixelsPoor
- 270 ppiAverage
- 90 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 50 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- MediaTek Dimensity 700 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 15W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Samsung Galaxy M13 5G (4GB RAM + 64GB) Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy M13 5G (4GB RAM + 64GB) below. The current price is $16,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Poco X8 Pro 5G vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)
Samsung Galaxy A57 (8GB RAM + 128GB) vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy S24 Ultra (512GB)
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Apple iPhone 17 Pro Max
Apple iPhone 17 vs Honor 400 Pro
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S25 FESamsung Galaxy M13 5G (4GB RAM + 64GB) Full Specs
General
| Model | Galaxy M13 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | July 14, 2022 |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 720 x 1600 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 270 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 81.9% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra Features | Virtual RAM |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 2 MP ƒ/2.4 |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 700 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x ARM Cortex-A76@ 2.2 GHz & 6x ARM Cortex-A55@ 2 GHz |
| GPU | ARM Mali-G75 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 15W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













