
Samsung Galaxy P30
$430.12 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy P30 price in United States starts from $430.12.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$430.12
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Snapdragon 710, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 6 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 3300 mAh Battery
- 6.3 inches, 1080 x 2220 px Display
- 16 MP + 5 MP Dual Rear & 13 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 256 GB
- Android v8.1 (Oreo)
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy P30 Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- Android v8.1 (Oreo)Average
Display
- 6.3 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2220 pixelsPoor
- 392 ppiPoor
Camera
- 16 MP + 5 MP Dual Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 13 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 710 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMSmall
- 64 GB Inbuilt MemorySmallest
- Memory Card (Hybrid), upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
Battery
- 3300 mAh BatterySmall
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi 17 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)
Nothing Phone 3a (12GB RAM + 256GB) vs Xiaomi Poco X7 Pro 5G (12GB RAM + 512GB)
Google Pixel 7 5G vs Xiaomi Poco X7 Pro 5G (12GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S24 FE (256GB)
Apple iPhone 12 vs Apple iPhone 15
Apple iPhone 16 Pro vs Apple iPhone 15 Pro MaxSamsung Galaxy P30 Full Specs
General
| Model | Galaxy P30 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M colors Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.3 inches, 1080 x 2220 pixels |
| Aspect Ratio | 18.5:9 |
| PPI | ~ 392 PPI |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 16 MP + 5 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Face detection, Geo tagging, Panorama, Touch to focus |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 13 MP |
Technical
| OS | Android v8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 710 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Adreno 616 |
| Java | Yes, via 3rd party |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Supports | MMS, Instant Messaging |
| Yes, with Push Email | |
| Music | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
| Video | MP4, WMV |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 3300 mAh, Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










