



Samsung Galaxy Pop CDMA I559
$83.54 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy Pop CDMA I559 price in United States starts from $83.54.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$83.54
Search
Features
- Single Sim, 3G, Wi-Fi
- 164 MB inbuilt
- 1200 mAh Battery
- 3.14 inches, 240 x 320 px Display
- 3.15 MP Rear Camera
- Memory Card Supported, upto 32 GB
- Android v2.2 (Froyo)
- Bluetooth
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy Pop CDMA I559 Specs
Group: $7,000 to $9,000
General
- Android v2.2 (Froyo)Good
- Thickness: 12.1 mmThick
- 106 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 3.14 inch, TFT ScreenSmall
- 240 x 320 pixelsPoor
- 127 ppiPoor
Camera
- 3.15 MP Rear CameraAverage
- No Front Camera
Technical
- 164 MB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 32 GB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v2.1, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 1200 mAh Rem. BatterySmall
Extra
- Not Water Proof
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Doogee Fire 7 Ultra vs Jolla Phone
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A06 4G (4GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Motorola Razr 60 Ultra 5G
Apple iPhone 15 vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A53 5G
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Huawei Pura 80 UltraSamsung Galaxy Pop CDMA I559 Full Specs
General
| Sim Type | Single Sim, CDMA |
| Dual Sim | No |
| Release Date | March, 2011 |
Design
| Dimensions | 60.6 x 110.9 x 12.1 mm |
| Weight | 106 g |
Display
| Type | Color TFT Screen (65K colors Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 3.14 inches, 240 x 320 pixels |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| PPI | ~ 127 PPI |
Memory
| Phonebook | Unlimited |
| Storage | 164 MB |
| Card Slot | Yes, upto 32 GB |
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes 1 Mbps Download |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v2.1 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 3.15 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Smile detection, Geo tagging |
| Front Camera | No |
Technical
| OS | Android v2.2 (Froyo) |
| Java | Yes, via 3rd party |
| Browser | Yes, supports HTML |
Multimedia
| Supports | MMS, Instant Messaging, Calendar, YouTube Player |
| Yes, with Push Email | |
| Music | MP3, WAV, eAAC+ |
| Video | MP4, H.264, H.263 |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Removable Battery |
| Size | 1200 mAh, Li-ion Battery |
| StandBy Time | 13 days |
| Talk Time | 5 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













