

Samsung Galaxy S20 FE 5G
$270.91 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy S20 FE 5G price in United States starts from $270.91.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$270.91
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Snapdragon 865, Octa Core, 2.84 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4500 mAh Battery with Fast Charging
- 6.5 inches, 1080 x 2400 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 12 MP + 12 MP + 8 MP Triple Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid)
- Android v10
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy S20 FE 5G Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- Android v10Good
- Thickness: 8.4 mmThick
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 405 ppiGood
- HDR10+, Always-on display
- Corning Gorilla Glass 3
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 12 MP + 12 MP + 8 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 865 Chipset
- 2.84 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid)
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C
Battery
- 4500 mAh BatterySmall
- Fast Charging
- Wireless Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S20 FE 5G vs Samsung Galaxy S25 FE
Samsung Galaxy S20 FE 5G vs Samsung Galaxy A57 5G
Samsung Galaxy S20 FE 5G vs Samsung Galaxy S24 FE 5G
Samsung Galaxy S20 FE 5G vs Samsung Galaxy A57 (12GB RAM + 256GB)
Samsung Galaxy S20 FE 5G vs Samsung Galaxy S25 5G
Samsung Galaxy S20 FE 5G vs Samsung Galaxy S25 PlusSamsung Galaxy S20 FE 5G Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | Galaxy S20 FE 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | March 31, 2021 |
Design
| Dimensions | 74.5 x 159.8 x 8.4 mm |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 405 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.8% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 3 |
| HDR Support | Yes, HDR10+ |
| Features | HDR10+, Always-on display |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot) |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes, Unspecified |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 12 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP (Telephoto) 12 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Auto-HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 4K, 1080p |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 |
| CPU | 2.84 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2.86 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2.36 GHz, Dual core, Cortex A76 + 1.95 GHz, Quad core, Cortex A55 |
| GPU | Adreno 650 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4500 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











