






Samsung Galaxy S21 Plus
$854.42 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy S21 Plus price in United States starts from $854.42.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$854.42
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Exynos 2100, Octa Core, 2.9 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4800 mAh Battery with 25W Fast Charging
- 6.7 inches, 1080 x 2400 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 64 MP + 12 MP + 12 MP Triple Rear & 10 MP Front Camera
- Android v10
- No FM Radio
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy S21 Plus Specs
Group: $72,500 to $87,500
General
- Android v10Good
- Thickness: 7.8 mmSlim
- 200 gAverage
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.7 inch, Dynamic AMOLED 2X ScreenAverage
- 1080 x 2400 pixelsPoor
- 394 ppiPoor
- Always-on Display, HDR10+
- Corning Gorilla Glass Victus
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP + 12 MP + 12 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 8K @ 24 fps UHD Video Recording
- 10 MP Front CameraAverage
Technical
- Samsung Exynos 2100 Chipset
- 2.9 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemorySmallest
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v3.2
Battery
- 4800 mAh BatterySmall
- 25W Fast Charging
- 15W Wireless Charging
- 4.5W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
5 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S21 Plus vs Apple iPhone 13
Samsung Galaxy S21 Plus vs Samsung Galaxy S21 FE 5G
Samsung Galaxy S21 Plus vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus
Samsung Galaxy S21 Plus vs Vivo T4x 5G (8GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy S21 Plus vs Samsung Galaxy S22 Plus 5G
Samsung Galaxy S21 Plus vs Samsung Galaxy A57 (12GB RAM + 256GB)Samsung Galaxy S21 Plus Full Specs
General
| Model | Galaxy S21+ 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | January 14, 2021 |
Design
| Dimensions | 75.6 x 161.5 x 7.8 mm |
| Weight | 200 g |
Display
| Type | Color Dynamic AMOLED 2X (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.7 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 394 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 88.3% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus |
| HDR Support | Yes, HDR10+ |
| Features | Always-on Display, HDR10+ |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 12 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 64 MP ƒ/2 (Telephoto) 12 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Auto-HDR, Panorama |
| Video Recording | 8K @ 24 fps UHD, 4K @ 30/60 fps UHD, 1080p @ 240/30/60 fps FHD, 720p @ 960 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 10 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole, Autofocus |
| Front Video Recording | 4K @ 30/60 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | Samsung Exynos 2100 |
| CPU | 2.9 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.9 GHz Cortex-X1 & 3x2.80 GHz Cortex-A78 & 4x2.2 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G78 MP14 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4800 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 25W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes, 15W |
| Reverse Charging | Yes, 4.5W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















