



Samsung Galaxy S21 Ultra (12GB RAM + 128GB)
$280 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy S21 Ultra (12GB RAM + 128GB) is a 5G Android 10 Smartphone powered by Samsung 2100 with 12 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.8 inches display with 120 Hz refresh rate. It features a 108 MP Quad rear camera and a 40 MP front camera. It packs a 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating, Wireless Charging, In-Display Fingerprint and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Galaxy S21 Ultra (12GB RAM + 128GB) price in United States is $280. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Variants
12GB RAM + 128GB$280
12GB RAM + 256GB$399
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Exynos 2100, Octa Core, 2.9 GHz Processor
- 12 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging
- 6.8 inches, 1440 x 3200 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 108 MP Quad Rear & 40 MP Front Camera
- Android v10
- No FM Radio
Samsung Galaxy S21 Ultra (12GB RAM + 128GB) Specs
Group: $200 to $400
General
- Android v10Good
- Thickness: 8.9 mmThick
- 227 gHeavy
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.8 inch, Dynamic AMOLED 2X ScreenLarge
- 1440 x 3200 pixelsBest
- 515 ppiBest
- Always-on Display, HDR10+, Curved Display
- Corning Gorilla Glass Victus
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 108 MP Quad Rear Camera with OISAverage
- 8K @ 24 fps UHD Video Recording
- 40 MP Front CameraAverage
Technical
- Samsung Exynos 2100 Chipset
- 2.9 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 12 GB RAMLargest
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi, NFC
- USB-C v3.2
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 25W Fast Charging
- 15W Wireless Charging
- 4.5W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Samsung Galaxy S21 Ultra (12GB RAM + 128GB) Prices
1% (price dropped by $2 in one month)
Samsung Galaxy S21 Ultra (12GB RAM + 128GB) Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy S21 Ultra (12GB RAM + 128GB) below. The current price is $280. Over the past month, there has been a decrease of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S21 Ultra (12GB RAM + 128GB) vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)
Apple iPhone 17 Pro vs Xiaomi 15T Pro
Samsung Galaxy S23 Ultra (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB)
Samsung Galaxy A57 vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 16 Pro Max
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 16 Pro MaxSamsung Galaxy S21 Ultra (12GB RAM + 128GB) Full Specs
General
| Model | Galaxy S21 Ultra 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | January 14, 2021 |
Design
| Dimensions | 75.6 x 165.1 x 8.9 mm |
| Weight | 227 g |
Display
| Type | Color Dynamic AMOLED 2X (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.8 inches, 1440 x 3200 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 515 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.8% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus |
| Features | Always-on Display, HDR10+, Curved Display |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 108 MP ƒ/1.8 10 MP ƒ/4.9 (Telephoto) 10 MP ƒ/2.4 (Telephoto) 12 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Auto-HDR, Panorama |
| Video Recording | 8K @ 24 fps UHD, 4K @ 30/60 fps UHD, 1080p @ 240/30/60 fps FHD, 720p @ 960 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 40 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole, Autofocus |
| Front Video Recording | 4K @ 30/60 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | Samsung Exynos 2100 |
| CPU | 2.9 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.9 GHz Cortex-X1 & 3x2.80 GHz Cortex-A78 & 4x2.2 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G78 MP14 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 25W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes, 15W |
| Reverse Charging | Yes, 4.5W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












