


Samsung Galaxy S23 5G (256GB)
$599 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy S23 5G (256GB) is a 5G Android 13 Smartphone powered by Qualcomm 8 Gen 2 with 8 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.1 inches display. It features a 50 MP + 12 MP + 10 MP Triple rear camera and a 12 MP front camera. It packs a 3900 mAh Battery with 25W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating, Wireless Charging, Reverse Wireless Charging and In-Display Fingerprint.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Vo5G, Wi-Fi, NFC
- Snapdragon 8 Gen 2, Octa Core, 3.36 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 3900 mAh Battery with 25W Fast Charging
- 6.1 inches, 1080 x 2340 px Display with Punch Hole
- 50 MP + 12 MP + 10 MP Triple Rear & 12 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- Android v13
Samsung Galaxy S23 5G (256GB) Specs
Group: $500 to $700
General
- Android v13Good
- Thickness: 7.6 mmSlim
- 168 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.1 inch, Dynamic AMOLED 2X ScreenSmall
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 425 ppiAverage
- Always-on display, 1750nits Peak Brightness
- Corning Gorilla Glass Victus 2
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 12 MP + 10 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 8K @ 24 fps UHD Video Recording
- 12 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 Chipset
- 3.36 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 8 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE, Vo5G
- Bluetooth v5.3, WiFi, NFC
- USB-C v3.2
Battery
- 3900 mAh BatterySmall
- 25W Fast Charging
- 15W Wireless Charging
- Reverse Charging • 4.5W Reverse Wireless Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S23 5G (256GB) vs OPPO Reno 15 5G
Samsung Galaxy S23 5G (256GB) vs Samsung Galaxy S23 Ultra (12GB RAM + 256GB)
Samsung Galaxy S23 5G (256GB) vs Apple iPhone 16 (256GB)
Acer Acerone Liquid S262F5 vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy S26 vs Sony Xperia 10 VII
Xiaomi 17 Ultra vs Red Magic 11 ProSamsung Galaxy S23 5G (256GB) Full Specs
General
| Model | Galaxy S23 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | eSIM+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 2023, February 17 |
Design
| Dimensions | 70.9 x 146.3 x 7.6 mm |
| Weight | 168 g |
Display
| Type | Color Dynamic AMOLED 2X |
| Touch | Yes |
| Size | 6.1 inches, 1080 x 2340 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 425 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86.8% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Features | Always-on display, 1750nits Peak Brightness |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4 |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Vo5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | AI Mobile (Galaxy Mobile), Embedded-SIM Support, Samsung DeX Support, Samsung Wireless DeX (desktop experience support), Circle to Search |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 24mm, 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 10 MP ƒ/2.4 (Telephoto) 70mm, 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 13mm, 120˚, 1/2.55" 1.4µm, Super Steady video |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | LED flash, auto-HDR, Panorama, HDR10+ |
| Video Recording | 8K @ 24/30 fps UHD, 4K @ 30/60 fps UHD, 1080p @ 240/30/60/960 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 12 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) 26mm, 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF Punch Hole |
| Front Video Recording | 4K @ 30/60 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v13 |
| Custom UI | One UI 6.1.1 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| CPU | 3.36 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510 |
| GPU | Adreno 740 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, DFF, DSF, APE |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 3900 mAh |
| Fast Charging | Yes, 25W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes, 15W |
| Reverse Charging | Yes |
| Reverse Wireless Charging | Yes, 4.5W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











