



Samsung Galaxy Z Flip 7 FE 5G
$589.85 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy Z Flip 7 FE 5G is a 5G Android 16 Foldable Smartphone powered by Samsung 2400 with 8 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.7 inches display with 120 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 12 MP Dual rear camera and a 10 MP front camera. It packs a 4000 mAh Battery with 25W Fast Charging. Notable features include NFC, IP48 Rating, Wireless Charging, Reverse Wireless Charging and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Galaxy Z Flip 7 FE 5G price in United States is $589.85. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Vo5G, Wi-Fi, NFC
- Exynos 2400, Octa Core, 3.2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4000 mAh Battery with 25W Fast Charging
- 6.7 inches, 1080 x 2640 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- Foldable Display, Dual Display
- 50 MP + 12 MP Dual Rear & 10 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
Samsung Galaxy Z Flip 7 FE 5G Specs
Group: $500 to $700
General
- Android v16Good
- Thickness: 6.9 mmSlim
- 187 gLight
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.7 inch, Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X ScreenAverage
- 1080 x 2640 pixelsAverage
- 426 ppiAverage
- Foldable, Dual Display with HDR10+
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 12 MP Dual Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 60 fps UHD Video Recording
- 10 MP Front CameraAverage
Technical
- Samsung Exynos 2400 Chipset
- 3.2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE, Vo5G
- Bluetooth v5.4, WiFi, NFC
- USB-C
Battery
- 4000 mAh BatterySmall
- 25W Fast Charging
- 15W Wireless Charging
- Reverse Charging • 4.5W Reverse Wireless Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Samsung Galaxy Z Flip 7 FE 5G Prices
4% (price dropped by $23 in one month)
Samsung Galaxy Z Flip 7 FE 5G Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy Z Flip 7 FE 5G below. The current price is $589.85. Over the past month, there has been a decrease of $23 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Z Flip 7 FE 5G vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Samsung Galaxy Z Flip 7 FE 5G vs Motorola Razr Plus 2025
Samsung Galaxy Z Flip 7 FE 5G vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G
Honor 400 Pro vs Oppo Find X9 5G
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S26 FESamsung Galaxy Z Flip 7 FE 5G Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | eSIM+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | July 09, 2025 |
Design
| Dimensions | 71.9 x 165.1 x 6.9 mm |
| Weight | 187 g |
| Design Type | Flip (Clamshell) |
| Colors | Black, White |
Display
| Type | Color Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.7 inches, 1080 x 2640 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 426 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 85.5% |
| Brightness | 2600 nits (peak) |
| Features | HDR10+ |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| Foldable Display | Yes |
| Dual Display | Yes, Super AMOLED, 3.46 inches, 720 x 748 pixels, 306 ppi, Gorilla Glass Victus 2, 60Hz, 2600 nits (peak), |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Vo5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 6e |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | yes with A-GPS, Galileo, Glonass, BeiDou |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1 m upto 30 min |
| IP Rating | IP48 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 23mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 13mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.2", 1.12µm |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 4K @ 60 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD, 720p @ 960 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 10 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 4K @ 60 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | OneUi 8 |
| Chipset | Samsung Exynos 2400 |
| CPU | 3.2 GHz, Octa Core Processor |
| Fabrication Node | 4nm |
| GPU | Xclipse 940 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, APE, DSF, DFF |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 25W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes, 15W |
| Reverse Charging | Yes |
| Reverse Wireless Charging | Yes, 4.5W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















