
Samsung Star Deluxe Duos S5292
$52.81 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Star Deluxe Duos S5292 price in United States starts from $52.81.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$52.81
Search
Features
- Dual Sim, Wi-Fi
- Single Core, 312 MHz Processor
- 1000 mAh Battery
- 3.5 inches, 320 x 480 px Display
- 3.15 MP Rear Camera
- Memory Card Supported, upto 32 GB
- No FM Radio
- Bluetooth
OUT OF STOCK
Samsung Star Deluxe Duos S5292 Specs
Group: $4,250 to $5,750
General
- Thickness: 11.8 mmThick
- 109 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 3.5 inch, TFT ScreenSmall
- 320 x 480 pixelsPoor
- 165 ppiPoor
Camera
- 3.15 MP Rear CameraAverage
- No Front Camera
Technical
- 312 MHz ProcessorSlow
- Dedicated Memory Card Slot, upto 32 GB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v3.0, WiFi
- microUSB v2.0
- No GPS
Battery
- 1000 mAh Rem. BatterySmall
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G
Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Motorola Razr 60 Ultra 5G
Apple iPhone 17 vs Xiaomi 15T
Apple iPhone 18 Pro vs Apple iPhone 15 Pro
Apple iPhone 16 Pro (256GB) vs Apple iPhone 17e
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S21 Ultra (12GB RAM + 128GB)Samsung Star Deluxe Duos S5292 Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Device Type | Feature Phone |
| Release Date | December, 2012 |
Design
| Dimensions | 61.9 x 113 x 11.8 mm |
| Weight | 109 g |
Display
| Type | Color TFT Screen (256K colors Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 3.5 inches, 320 x 480 pixels |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| PPI | ~ 165 PPI |
Memory
| Card Slot | Yes, upto 32 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v3.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
Extra
| Sensors | Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 3.15 MP |
| Front Camera | No |
Technical
| CPU | 312 MHz, Single Core Processor |
| Java | Yes |
| Browser | Yes, supports HTML |
Multimedia
| Supports | MMS, Instant Messaging |
| Yes | |
| Music | MP3, WAV, eAAC+ |
| Video | MP4, H.264 |
| FM Radio | No |
Battery
| Type | Removable Battery |
| Size | 1000 mAh, Li-ion Battery |
| StandBy Time | 18 days |
| Talk Time | 15 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










