
Vivo V80 Lite
$305.22 • Coming Soon • By Vivo
Vivo V80 Lite price in United States starts from $305.22.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Vivo V80 Lite is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Vivo V80 Lite is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Octa Core Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 7000 mAh Battery with 100W Fast Charging
- 6.78 inches, 1080 x 2392 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 8 MP Dual Rear & 50 MP Front Camera
- Android v17
- No FM Radio
UPCOMING
Vivo V80 Lite Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- Android v17Good
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.78 inch, AMOLED ScreenLarge
- 1080 x 2392 pixelsPoor
- 388 ppiPoor
- HDR10+
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with OISAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 50 MP Front CameraAverage
Technical
- Octa Core Processor
- 8 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.4, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 7000 mAh BatteryLarge
- 100W Fast Charging
- 6W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With
Vivo V80 Lite Full Specs
General
| Model | V80 Lite |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September 24, 2027 (Expected) |
Design
| Bezel less | Yes |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.78 inches, 1080 x 2392 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | ~ 388 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 88.7% |
| HDR Support | Yes, HDR10+ |
| Features | HDR10+ |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | GPS, BEIDOU, GLONASS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP66 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Ring- panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 50 MP ƒ/2.5 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v17 |
| Custom UI | Funtouch OS 17 |
| CPU | Octa Core Processor |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, WAV, MP3, MP2, MP1, MIDI, Vorbis, APE, FLAC, OPUS |
| Video | MP4, 3GP, AVI, FLV, MKV, WEBM, TS, ASF |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7000 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 100W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes, 6W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























