





TCL 60 XE NxtPaper
$199.99 • View Prices • By TCL
TCL 60 XE NxtPaper is a 5G Android 15 Smartphone powered by Mediatek with 8 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.78 inches IPS display with 120 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple rear camera and a 32 MP front camera. It packs a 5010 mAh Battery with 18W Fast Charging. Notable features include NFC, 1 U Handset, Quick Reference Guide (QRG), 18W Charger, USB Type-C Charging Cable, SIM Tool, Product Safety Information booklet Rating, Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
TCL 60 XE NxtPaper price in United States is $199.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 5G, NFC, eSIM, Wi-Fi
- Dimensity
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5010 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 6.78 inches, 1080 x 2460 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 2 TB
- Android v15
TCL 60 XE NxtPaper Specs
Group: $150 to $250
General
- Android v15Good
- Thickness: 8.22 mmAverage
- 195.61 gAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.78 inch, IPS ScreenLarge
- 1080 x 2460 pixelsGood
- 396 ppiGood
- NxtPaper technology
- 2.5D Glass
- 120 Hz Refresh Rate, 240 Hz Touch Sampling Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Dimensity Chipset
- 8 GB RAM + 8 GB Virtual RAMLargest
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 2 TB
Connectivity
- 4G, 5G
- Bluetooth v5.3, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 5010 mAh BatteryAverage
- 18W Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- Not Water Proof
TCL 60 XE NxtPaper Prices
4% (price increased by $8 in one month)
TCL 60 XE NxtPaper Price History
You can check the price history of TCL 60 XE NxtPaper below. The current price is $199.99. Over the past month, there has been a increase of $8 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Mediatek Dimensity 8500 Ultra Mobile Phones16GB RAM Mobile Phones Price ListUpcoming Samsung Mobile PhonesMobile Phones With IP69 RatingVivo Mobile Phones Price List in United StatesNothing Mobile Phones Price List in United StatesLenovo Thinkpad Series Laptops Price ListIntel Core Ultra 5 Series 1 CPU Laptops
TCL 60 XE NxtPaper Full Specs
General
| Model | 60 XE NxtPaper |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | eSIM+Nano SIM |
| eSIM Support | Yes |
| SAR | 1.3 W/kg (Head) 1.13 W/kg (Body) |
| Device Type | Smartphone |
Design
| Dimensions | 75.5 x 167.6 x 8.22 mm |
| Weight | 195.61 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Space Blue |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes, 240 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.78 inches, 1080 x 2460 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 396 PPI |
| Glass Type | 2.5D Glass |
| Features | NxtPaper technology |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Expandable RAM | Upto 8 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 2 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | 5G: n1,2,3,5,12,20,25,28,30,38,40,41,48,66,70,71,77,78 |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wifi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes, with GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer (G sensor), Proximity Sensor, Light Sensor, E-Compass, Gyro, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| IP Rating | 1 U Handset, Quick Reference Guide (QRG), 18W Charger, USB Type-C Charging Cable, SIM Tool, Product Safety Information booklet |
Camera
| Rear Camera | 50 MP (Main) 5 MP (Ultra Wide) 2 MP (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP (Wide Angle) Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | WAV, MP3, AAC, AMR-NB, AMR-WB, MIDI, Vorbis, APE, FLAC, ADPCM, SWB |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Audio Features | Dual Speaker, DTS 3D Boom Sound |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5010 mAh |
| Fast Charging | Yes, 18W |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


























