

Ulefone RugKing 2 Pro
$134.99 • View Prices • By Ulefone
Ulefone RugKing 2 Pro is an Android 15 Smartphone powered by Unisoc T7250 with 4 GB RAM and 128 GB storage. It has a 5.45 inches IPS display with 90 Hz refresh rate. It features a 13 MP rear camera and a 5 MP front camera. It packs a 4550 mAh Battery with 10W Fast Charging. Notable features include NFC, IP69K & IP68 Proof, MIL-STD-810H Certified Rating and Expandable Storage.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Ulefone RugKing 2 Pro price in United States is $134.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 4G, NFC, Wi-Fi
- Unisoc T7250, Octa Core, 1.8 GHz Processor
- 4 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4550 mAh Battery with 10W Fast Charging
- 5.45 inches, 720 x 1440 px, 90 Hz Display
- 13 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v15
Ulefone RugKing 2 Pro Specs
Group: $100 to $200
General
- Android v15Good
- Thickness: 15.7 mmThick
- 253.7 gHeavy
- No Fingerprint Sensor
Display
- 5.45 inch, IPS ScreenSmall
- 720 x 1440 pixelsPoor
- 295 ppiAverage
- Corning Gorilla Glass 3
- 90 Hz Refresh Rate
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc T7250 Chipset
- 1.8 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 4550 mAh BatterySmall
- 10W Fast Charging
- 5W Reverse Charging
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
Ulefone RugKing 2 Pro Prices
9% (price increased by $11 in one month)
Ulefone RugKing 2 Pro Price History
You can check the price history of Ulefone RugKing 2 Pro below. The current price is $134.99. Over the past month, there has been a increase of $11 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With
Google Pixel 10A vs Apple iPhone 16

Nothing Phone (4a) Pro (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy S25
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Huawei Mate 80 Pro vs Apple iPhone 18 Pro MaxUlefone RugKing 2 Pro Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | November, 2025 |
| In The Box | AC Power Charger (100~240V), USB-A to Type-C Data Cable (100cm), Screen Protector, Pry Opener, Lanyard |
Design
| Dimensions | 80 x 159 x 15.7 mm |
| Weight | 253.7 g |
| Colors | Black, Green, Orange |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 5.45 inches, 720 x 1440 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| PPI | ~ 295 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 60.3% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 3 |
| Brightness | 650 nits Screen Brightness |
| Notch | No |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
Extra
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| AI Features | Ulefone AI Pro & Google Gemini |
| Water Resistance | Yes, 2 m upto 30 min |
| IP Rating | IP69K & IP68 Proof, MIL-STD-810H Certified |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Rugged Phone, 110 Lumens Flashlight & Widevine L1 Certified |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
Technical
| OS | Android v15 |
| Chipset | Unisoc T7250 |
| CPU | 1.8 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4550 mAh |
| Fast Charging | Yes, 10W |
| Reverse Charging | Yes, 5W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










