



Vivo S1 (6GB RAM + 64GB)
$155.23 • Out Of Stock • By Vivo
Vivo S1 (6GB RAM + 64GB) price in United States starts from $155.23.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$155.23
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio P65 , Octa Core, 2 GHz Processor
- 6 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 4500 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 6.38 inches, 1080 x 2340 px Display with Water Drop Notch
- 16 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
- Android v9.0 (Pie)
OUT OF STOCK
Vivo S1 (6GB RAM + 64GB) Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v9.0 (Pie)Good
- Thickness: 8.1 mmSlim
- 179 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.38 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2340 pixelsAverage
- 404 ppiGood
- Full HD+, Always-on display
- Water Drop Notch Display
Camera
- 16 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio P65 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 4500 mAh BatterySmall
- 18W Dual-Engine Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Doogee Fire 7 Ultra vs Oukitel C5 (128GB)
Samsung Galaxy A37 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A32 5G
Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)
Honor 400 Pro vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S26 PlusVivo S1 (6GB RAM + 64GB) Full Specs
General
| Model | S1 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August 7, 2019 |
Design
| Dimensions | 75.2 x 159.5 x 8.1 mm |
| Weight | 179 g |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.38 inches, 1080 x 2340 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 404 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83.3% |
| Features | Full HD+, Always-on display |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyroscope, Ambient Light Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 16 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2 |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek Helio P65 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.7 GHz, Hexa Core, Cortex A55 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4500 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W Dual-Engine Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












