





Vivo X50 (8GB RAM + 256GB)
$518.65 • View Prices • By Vivo
Vivo X50 (8GB RAM + 256GB) price in United States starts from $518.65.
- Share
$518.65
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 730, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 4200 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.56 inches, 1080 x 2376 px Display with Punch Hole
- 48 MP Quad Rear & 32 MP Front Camera
- Android v10
- No FM Radio
Vivo X50 (8GB RAM + 256GB) Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- Android v10Good
- Thickness: 7.49 mmSlim
- 171.5 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.56 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2376 pixelsPoor
- 398 ppiPoor
- HDR10+
- Punch Hole Display
Camera
- 48 MP Quad Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 730 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C
Battery
- 4200 mAh BatterySmall
- 33W Flash Charge 2.0
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Vivo X50 (8GB RAM + 256GB) Price History
You can check the price history of Vivo X50 (8GB RAM + 256GB) below. The current price is $49,645. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 16 Plus (256GB)
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Sony Xperia 1 VIII
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy S23 FE
Apple iPhone 15 Pro vs Apple iPhone 15 Pro Max (512GB)

Apple iPhone 17 vs Huawei Mate 80 ProVivo X50 (8GB RAM + 256GB) Full Specs
General
| Model | vivo 2004, X50 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | July 16, 2020 |
Design
| Dimensions | 75.39 x 159.54 x 7.49 mm |
| Weight | 171.5 g |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.56 inches, 1080 x 2376 pixels |
| PPI | ~ 398 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 92.8% |
| HDR Support | Yes, HDR10+ |
| Features | HDR10+ |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Ambient Light Sensor, Proximity, E-compass, Gyroscope Sensor, Color Temperature Sensor |
| Extra Features | Smart Motion, Ultra Game Mode, Smart Split, Eye Protection Mode, S-capture |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.6 13 MP ƒ/2.46 8 MP ƒ/2.2 5 MP ƒ/2.48 |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Extreme Night Vision, Super Night Mode 3.0, Style Night Filters, Motion AF Tracking, Pro Sports Mode, Audio Zoom, Smart Zoom, 20x Hyper Zoom, Portrait Mode, Super Wide Angle Mode, Macro Mode, AR Stickers, Pano, HDR |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080P @ 30 fps FHD, 1080p @ 60 fps FHD, 720P @ 30 fps HD, 720p @ 60 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.45 |
| Front Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD, 720p @ 30/60 fps HD |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 730 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver |
| GPU | Adreno 618 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | WAV, MP3, MP2, MIDI, Vorbis, APE, FLAC |
| Video | MP4, 3GP, AVI |
| FM Radio | No |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4200 mAh |
| Fast Charging | Yes, 33W Flash Charge 2.0 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















