
Vivo Y55L
$130.01 • Out Of Stock • By Vivo
Vivo Y55L price in United States starts from $130.01.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$130.01
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 430, Octa Core, 1.4 GHz Processor
- 2 GB RAM, 16 GB inbuilt
- 2650 mAh Battery
- 5.2 inches, 720 x 1280 px Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 128 GB
- Android v6.0 (Marshmallow)
OUT OF STOCK
Vivo Y55L Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v6.0 (Marshmallow)Good
- Thickness: 7.5 mmSlim
- 142 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 5.2 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 720 x 1280 pixelsPoor
- 282 ppiGood
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 430 Chipset
- 1.4 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 2 GB RAMSmall
- 16 GB Inbuilt MemorySmallest
- Dedicated Memory Card Slot, upto 128 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v4.2, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 2650 mAh BatterySmall
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Related Mobile Phones
Related Searches
Vivo Y55L Full Specs
General
| Model | vivo 1603 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Micro+Micro SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | October, 2016 |
Design
| Dimensions | 72.9 x 147.9 x 7.5 mm |
| Weight | 142 g |
| Colors | Gold, Gray |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M colors Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 5.2 inches, 720 x 1280 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | ~ 282 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 69.1% |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Card Slot | Yes, upto 128 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
Camera
| Rear Camera | 8 MP (Main) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP |
Technical
| OS | Android v6.0 (Marshmallow) |
| Custom UI | Funtouch 2.6 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 430 |
| CPU | 1.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| Java | Yes, via 3rd party |
Multimedia
| FM Radio | No |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 2650 mAh, Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















