




Xiaomi Redmi 10X 5G (6GB RAM+ 128GB)
$208.93 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Redmi 10X 5G (6GB RAM+ 128GB) price in United States starts from $208.93.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$208.93
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, Wi-Fi, IR Blaster
- Dimensity 820, Octa Core, 2.6 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4520 mAh Battery with 22.5W Fast Charging
- 6.57 inches, 1080 x 2400 px Display with Water Drop Notch
- 48 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v10
OUT OF STOCK
Xiaomi Redmi 10X 5G (6GB RAM+ 128GB) Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v10Good
- Thickness: 9 mmThick
- 205 gHeavy
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.57 inch, AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 401 ppiGood
- HDR10+
- Corning Gorilla Glass 5
- Water Drop Notch Display
Camera
- 48 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- MediaTek Dimensity 820 Chipset
- 2.6 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 6 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 4520 mAh BatterySmall
- 22.5W Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi 10X 5G (6GB RAM+ 128GB) vs Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G
Apple iPhone 15 Plus vs Apple iPhone 16 Pro Max (512GB)
Apple iPhone 18 Pro vs Samsung Galaxy S26 Plus
Google Pixel 7 Pro 5G vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Oppo Find X9 Pro 5G vs OnePlus 15
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro PlusXiaomi Redmi 10X 5G (6GB RAM+ 128GB) Full Specs
General
| Model | Redmi 10X 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 26, 2020 |
Design
| Dimensions | 75.8 x 164.2 x 9 mm |
| Weight | 205 g |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.57 inches, 1080 x 2400 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 401 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83.7% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 5 |
| HDR Support | Yes, HDR10+ |
| Features | HDR10+ |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 960 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.3 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 820 |
| CPU | 2.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.6 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC5 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4520 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 22.5W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














