
Illustrative image
Xiaomi Redmi 11 Power
$114.84 • Rumored • By Xiaomi
Xiaomi Redmi 11 Power price in United States starts from $114.84.
- Share
This is a Rumored Mobile Phone.
Xiaomi Redmi 11 Power is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi Redmi 11 Power is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi, IR Blaster
- Helio G99, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 6000 mAh Battery with 30W Fast Charging
- 6.67 inches, 720 x 1650 px, 90 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v14
RUMORED
Xiaomi Redmi 11 Power Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect. Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v14Good
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.67 inch, IPS LCD ScreenAverage
- 720 x 1650 pixelsGood
- 270 ppiGood
- 400 nits (typ)
- Corning Gorilla Glass 3
- 90 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G99 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAMLargest
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 6000 mAh BatteryLarge
- 30W Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Xiaomi Redmi 11 Power Full Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect.General
| Model | Redmi 11 Power |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.67 inches, 720 x 1650 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 270 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 81.7% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features | 400 nits (typ) |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2xCortex-A76@2.2 GHz & 6xCortex-A55@2.0 GHz |
| GPU | Arm Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 30W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























