
Illustrative image
Xiaomi Redmi Note 17 Pro Plus
$522.25 • Rumored • By Xiaomi
Xiaomi Redmi Note 17 Pro Plus price in United States starts from $522.25.
- Share
This is a Rumored Mobile Phone.
Xiaomi Redmi Note 17 Pro Plus is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi Redmi Note 17 Pro Plus is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, eSIM, Wi-Fi, IR Blaster
- Octa Core Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 7000 mAh Battery with 120W Fast Charging
- 6.83 inches, 1280 x 2772 px, 144 Hz Display with Punch Hole
- 200 MP + 8 MP Dual Rear & 50 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- Android v16
RUMORED
Xiaomi Redmi Note 17 Pro Plus Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect. Group: $45,000 to $55,000
General
- Android v16Good
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.83 inch, AMOLED ScreenLarge
- 1280 x 2772 pixelsGood
- 447 ppiAverage
- Corning Gorilla Glass Victus 2
- 144 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 200 MP + 8 MP Dual Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 50 MP Front CameraAverage
Technical
- Octa Core Processor
- 8 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v6.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 7000 mAh BatteryLarge
- 120W Fast Charging
- 22.5W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Xiaomi Redmi Note 17 Pro Plus Full Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect.General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| eSIM Support | Yes |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 18, 2025 |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.83 inches, 1280 x 2772 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| PPI | ~ 447 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.6% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Brightness | 3200 nits Peak, HBM 1800 nits |
| HDR Support | Yes |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v6.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Performance
| AnTuTu Score | 1,053,798 (Total) (v11) 405,501 (CPU) 188,358 (GPU) 203,399 (Memory) 256,540 (UX) |
| AnTuTu Storage Score | 85,008 Sequential Read: 1093 MB/s; Sequential Write: 1054 MB/s |
| Geekbench Score | 3,250 (Multi Core) (v6) 1,250 (Single Core) 3,538 (OpenCL) 4,690 (Vulkan) |
| 3DMark Score | 1,104 (Wild Life Extreme) (6.61 FPS) |
Extra
| GPS | GPS | AGPS | Glonass | Beidou | Galileo make wireless Down Wireless network | Data network | Sensor Assisted Positioning |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity sensor | Ambient light sensor | Accelerometer | Electronic compass | IR blaster | Gyroscope |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| AI Features | Al Writing, Al Speech Recognition, Al Interpreter,Al Search, Al Dynamic Wallpapers, Al Creativity Assistant,and more. Circle to Search with Google, Google Gemini information. |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP66 + IP68 + IP69 + IP69K |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 200 MP (Wide Angle) 8 MP (Ultra Wide) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 50 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 60 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | Xiaomi HyperOS 3 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, AMR, FLAC, APE |
| Video | MP4, M4V, MKV, XVID |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | Dual Stereo |
| Audio Features | 400% Volume Boost, Dolby Atmos | Hi-Res |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7000 mAh, Silicon-Carbon Battery Battery |
| Fast Charging | Yes, 120W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes, 22.5W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















