




Xiaomi Redmi Note 8T
$248.3 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Redmi Note 8T price in United States starts from $248.3.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$248.3
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Snapdragon 665, Octa Core, 2 GHz Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 4000 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 6.3 inches, 1080 x 2340 px Display with Water Drop Notch
- 48 MP Quad Rear & 13 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
- Android v9.0 (Pie)
OUT OF STOCK
Xiaomi Redmi Note 8T Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- Android v9.0 (Pie)Good
- Thickness: 8.6 mmThick
- 200 gHeavy
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.3 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 409 ppiGood
- Corning Gorilla Glass 5
- Water Drop Notch Display
Camera
- 48 MP Quad Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 13 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 665 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 3 GB RAMSmall
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v4.2, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 4000 mAh BatterySmall
- 18W Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)
TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto Edge 60 Pro 5G
Samsung Galaxy A57 (8GB RAM + 128GB) vs Xiaomi Poco F8 Ultra
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Apple iPhone 12
Apple iPhone Air (512GB) vs Apple iPhone 17 Pro Max (512GB)
Samsung Galaxy S26 Ultra vs iQOO 15Xiaomi Redmi Note 8T Full Specs
General
| Model | Redmi Note 8T |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | November 6, 2019 |
Design
| Dimensions | 75.4 x 161.2 x 8.6 mm |
| Weight | 200 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.3 inches, 1080 x 2340 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 409 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 80.2% |
| Features | Corning Gorilla Glass 5 |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.2, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | No |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Ambient light sensor, Accelerometer, Gyroscope, Electronic compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | No |
| Splash Resistant | No |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Smart Wide Angle Mode, Portrait Mode with Background Blur, Burst Mode, Manual Night Photography |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 13 MP ƒ/2 (Main) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | Android v9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 665 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver |
| GPU | Adreno 610 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, AMR, FLAC |
| Video | MP4, M4V, MKV, XVID |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














