




Acer EK240Y P0 24 inch Full HD Monitor
$72.07 • View Prices • By Acer
Acer EK240Y P0 24 inch Full HD Monitor price in United States starts from $72.07.
- Share
$72.07
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7M Colors
- Flat Monitor
- 1 x HDMI v1.4
- Plug And Play
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
Acer EK240Y P0 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- 2.73 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, VGA
Acer EK240Y P0 24 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Acer EK240Y P0 24 inch Full HD Monitor below. The current price is $6,899. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Acer EK240Y P0 24 inch Full HD Monitor vs ViewSonic VA270A-H 27 inch Full HD Monitor
Acer EK240Y P0 24 inch Full HD Monitor vs Acer EK251Q P6 24.5 inch Full HD Monitor
Acer EK240Y P0 24 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 24G411A-B 24 inch Full HD Gaming Monitor
Acer EK240Y P0 24 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2490 24 inch Full HD Monitor
Acer EK240Y P0 24 inch Full HD Monitor vs Acer EK240Y P6 23.8 inch Full HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming MonitorAcer EK240Y P0 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Series | EK |
| Model | EK240Y P0 |
| Weight | 2.73 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlit |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7M |
| Color Gamut | sRGB 99% |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| DVI | No |
| Audio In | No |
| Audio Out | No |
Extra
| Sales Package | Monitor |
| Stand Tilt | -5°-25° |
| Wall Mounting | 100x100 mm |
| Plug and Play | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














