



BenQ GW2291 22 inch Full HD Monitor
$70.51 • View Prices • By BenQ
BenQ GW2291 22 inch Full HD Monitor price in United States starts from $70.51.
- Share
$70.51
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 22 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 million Colors
- Flat Monitor
- 1300:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI
- Plug And Play
- Anti Glare
BenQ GW2291 22 inch Full HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 53.3 mmThick
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 22 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 102 PPIAverage
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA, Audio In
- Inbuilt Microphone
- Speaker Inbuilt
BenQ GW2291 22 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of BenQ GW2291 22 inch Full HD Monitor below. The current price is $6,749. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

BenQ GW2291 22 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2491 23.8 inch Full HD Monitor
BenQ GW2291 22 inch Full HD Monitor vs Lenovo ThinkVision S22-4e 22 inch Full HD Monitor
BenQ GW2291 22 inch Full HD Monitor vs MSI PRO MP225 21.5 inch Full HD Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming MonitorBenQ GW2291 22 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | GW2291 |
| Dimensions | 489.4 x 291.5 x 53.3 mm |
| Depth with Stand | 191.4 mm |
| Height with Stand | 379.5 mm |
| Weight with Stand | 2.56 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 22 inches |
| PPI | ~ 102 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlit |
| Number of Colors | 16.7 million |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Audio In | Yes |
Input
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2Wx2 |
Extra
| Sales Package | 1 x Monitor, 1 x 16A Power Cable, 1 x HDMI Cable, 1 x Quick Start Guide, 1 x Safety Instructions |
| Other Features | Inbuilt Speaker, Flicker Free, Low Blue Light, Eye reminder |
| Stand Tilt | -5˚ - 20˚ |
| Plug and Play | Yes |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













