





Dell SE2226HX 22 inch Full HD Monitor
$73.95 • View Prices • By Dell
Dell SE2226HX 22 inch Full HD Monitor price in United States starts from $73.95.
- Share
$73.95
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 Million Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
Dell SE2226HX 22 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 44.9 mmAverage
- 2.23 TonHeaviest
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 102 PPIAverage
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Dell SE2226HX 22 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Dell SE2226HX 22 inch Full HD Monitor below. The current price is $7,099. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Dell SE2226HX 22 inch Full HD Monitor vs Dell SE2426H 24 inch Full HD Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2786TC 27 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming MonitorDell SE2226HX 22 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | SE2226HX |
| Dimensions | 492.86 x 286.48 x 44.9 mm |
| Depth with Stand | 211.8 mm |
| Height with Stand | 395.75 mm |
| Weight | 2.23 Ton |
| Weight with Stand | 2960 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 102 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Number of Colors | 16.7 Million |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Monitor Stand, Power Cable, Product Document |
| Stand Tilt | -5° to 21° |
| Wall Mounting | 100 x 100mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















