



Samsung LS27C310EAW 27 inch Full HD Monitor
$99.66 • View Prices • By Samsung
Samsung LS27C310EAW 27 inch Full HD Monitor price in United States starts from $99.66.
- Share
$99.66
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- HDMI v1.4
- 3 Year Warranty
Samsung LS27C310EAW 27 inch Full HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 41.4 mmSlim
- 3.4 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 5 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync
Connectivity
- HDMI v1.4, VGA
Samsung LS27C310EAW 27 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Samsung LS27C310EAW 27 inch Full HD Monitor below. The current price is $9,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming MonitorSamsung LS27C310EAW 27 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | Vietnam |
| Model | LS27C310EAW |
| Dimensions | 612.1 x 363.5 x 41.4 mm |
| Depth with Stand | 217.4 mm |
| Height with Stand | 463.3 mm |
| Weight | 3.4 kg |
| Weight with Stand | 3.8 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Flicker Free, Eye Saver Mode, Game Mode |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 200 cd/㎡ (Min), 250 cd/㎡ (Typ) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | HDMI v1.4 Port |
Extra
| Other Features | Eco Saving Plus, Image Size |
| Stand Tilt | -2˚~20˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













