



Acer KA270 P6 27 inch Full HD Monitor
$90.88 • View Prices • By Acer
Acer KA270 P6 27 inch Full HD Monitor price in United States starts from $90.88.
- Share
$90.88
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Flat Monitor
- 1 x HDMI
- 3 Year Warranty
Acer KA270 P6 27 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA
- Speaker Inbuilt
Acer KA270 P6 27 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Acer KA270 P6 27 inch Full HD Monitor below. The current price is $8,699. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Acer KA270 P6 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2490C 24 inch Full HD LED Monitor
Acer KA270 P6 27 inch Full HD Monitor vs HP P27 G5 26.5-inch Full HD Monitor
Acer KA270 P6 27 inch Full HD Monitor vs LG 27MS550 27 inch Full HD Monitor
Acer KA270 P6 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 24G411A-B 24 inch Full HD Gaming Monitor
Acer KA270 P6 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
Acer KA270 P6 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 24GS65F 24 inch Full HD MonitorAcer KA270 P6 27 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | KA270 P6 |
| Depth with Stand | 210 mm |
| Height with Stand | 464.4 mm |
| Weight with Stand | 3.65 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Flicker Free, Low Dimming Technology |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Adaptive Sync | AMD FreeSync |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, Power cord, Manual, HDMI Cable |
| Other Features | 6 Axis Color Adjustment |
| Stand Tilt | -5°~25° |
| Wall Mounting | Yes |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













