




Acer SA222Q 21.5 inch Full HD Monitor
$67.98 • View Prices • By Acer
Acer SA222Q 21.5 inch Full HD Monitor price in United States starts from $67.98.
- Share
$67.98
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 21.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 m Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- HDMI
- 3 Year Warranty
Acer SA222Q 21.5 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 21.5 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- HDMI, VGA, Audio In, Audio Out
Acer SA222Q 21.5 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Acer SA222Q 21.5 inch Full HD Monitor below. The current price is $6,480. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD MonitorAcer SA222Q 21.5 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | SA222Q |
| Depth with Stand | 189 mm |
| Height with Stand | 361 mm |
| Weight with Stand | 2.2 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 21.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Blue Light Shield, Flickerless Technology |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Backlight | WLED |
| Number of Colors | 16.7 m |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | HDMI Port |
| Audio In | Yes |
| Audio Out | Yes |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, Power cord, Manual, HDMI Cable |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














