



Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$269 • Out Of Stock • By Alienware
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4 and Anti-Glare.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$269
Search
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $269. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1,000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 67.19 mmThick
- 4.23 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- ~ 109 PPIAverage
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- NVIDIA G-SYNC, AMD FreeSync, VESA AdaptiveSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming MonitorAlienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | AW2725DM |
| Dimensions | 613 x 363.72 x 67.19 mm |
| Depth with Stand | 206 mm |
| Height with Stand | 519.46 mm |
| Weight | 4.23 kg |
| Weight with Stand | 6.57 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 109 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA DisplayHDR 400, Low Blue Light |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Backlight | LED Edgelight System |
| Adaptive Sync | Yes, NVIDIA G-SYNC, AMD FreeSync, VESA AdaptiveSync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-B (Upstream), 1 x USB Type-A (5 Gbps, Downstream, Battery Charging 1.2), 1 x USB Type-A (5 Gbps, Downstream) |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | 27 Gaming Monitor - AW2725DM, Stand, Power Cable, 1 x DisplayPort-DisplayPort cable - 1.80 m, 1 x HDMI cable - 1.80 m, 1 x USB Type-A to Type-B 5Gbps cable - 1.80 m, QR Card, Alienware Sticker, Safety, Environmental, and Regulatory Information |
| Other Features | Picture by Picture, Picture in Picture, Security Lock, Cable Lock Slot, Arsenic-free Glass, Mercury-free, Narrow Bezel, ComfortView Plus |
| Stand Tilt | -5°~21° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















