


Apple Studio Display 2026 MFEX4LL/A 27 inch 5K Monitor (Standard Glass)
$1,499 • View Prices • By Apple
Apple Studio Display 2026 MFEX4LL/A 27 inch 5K Monitor (Standard Glass) is a 27 in LCD Monitor. It has a 5120 x 2880 pixels (5K UHD+) resolution and a 60 Hz refresh rate. Notable features include 4 x USB-C, Built-in Camera and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Apple Studio Display 2026 MFEX4LL/A 27 inch 5K Monitor (Standard Glass) price in United States is $1,499. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 5120 x 2880 pixels (5K UHD+)
- 1 Billion Colors
- Flat Monitor
- 4 x USB Type-C
- 1 Year Warranty
Apple Studio Display 2026 MFEX4LL/A 27 inch 5K Monitor (Stand… Specs
General
- LCD Monitor
- Form Factor: Flat
- 1 Year Warranty
Display
- 27 inchesSmallest
- 5120 x 2880 pixels (5K UHD+)Good
- ~ 218 PPIHighest
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 12 MP Camera
- 4 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
- Speaker Inbuilt
Apple Studio Display 2026 MFEX4LL/A 27 inch 5K Monitor (Stand… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Apple Studio Display 2026 MFEX4LL/A 27 inch 5K Monitor (Stand… Price History
You can check the price history of Apple Studio Display 2026 MFEX4LL/A 27 inch 5K Monitor (Standard Glass) below. The current price is $1,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorApple Studio Display 2026 MFEX4LL/A 27 inch 5K Monitor (Stand… Full Specs
General
| Series | Studio Display 2026 |
| Model | MFEX4LL/A |
| Depth with Stand | 168 mm |
| Height with Stand | 478.5 mm |
| Weight with Stand | 6.31 kg |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 218 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Wide colour (P3), True Tone Technology |
| Display Type | LCD |
| Resolution | 5120 x 2880 pixels (5K UHD+) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 600 nits |
| Number of Colors | 1 Billion |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-C |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 1 x Thunderbolt 5 (Downstream), 1 x Thunderbolt 5 (USB PD 96W, Upstream) |
| USB Type C Details | One upstream Thunderbolt 5 port for host (with 96W host charging), One downstream Thunderbolt 5 port for connecting high-speed accessories or daisy-chaining additional displays, Two USB-C ports (up to 10 Gbps) for connecting peripherals, storage and networking |
Input
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | High-fidelity six-speaker system |
| Camera | Yes, 12 MP |
Extra
| Sales Package | Studio Display, Thunderbolt 5 Pro cable (1 m) |
| Other Features | Tilt Adjustable Stand |
| Stand Tilt | −5°~+25° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














