





Asus ROG Strix OLED XG27AQDMGR 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$605.4 • View Prices • By Asus
Asus ROG Strix OLED XG27AQDMGR 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 26.5 in Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ROG Strix OLED XG27AQDMGR 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $605.4. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 26.5 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1,500,000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- 3 Year Warranty
Asus ROG Strix OLED XG27AQDMGR 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 63 mmSlim
- 4.8 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- WOLED Panel
- 26.5 inchesSmall
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 0.03 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
Asus ROG Strix OLED XG27AQDMGR 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Asus ROG Strix OLED XG27AQDMGR 27 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus ROG Strix OLED XG27AQDMGR 27 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $605.4. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs MSI G32CQ4 E2 31.5 Inch WQHD Curved Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved MonitorAsus ROG Strix OLED XG27AQDMGR 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | ROG Strix OLED |
| Model | XG27AQDMGR |
| Dimensions | 605 x 368 x 63 mm |
| Depth with Stand | 188 mm |
| Height with Stand | 500 mm |
| Weight | 4.8 kg |
| Weight with Stand | 6.6 kg |
| Panel Type | WOLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 26.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR10, Flicker Free, ASUS OLED Care, Low Blue Light |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 450 nits, 1300 nits (Peak) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 99% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB Type-B |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, HDMI cable, Microfiber cloth, Power cord, Quick start guide, ROG pouch, ROG sticker, USB Type-B to A cable, VESA mount kit, Warranty Card |
| Other Features | Trace Free Technology, GamePlus, Extreme Low Motion Blur, GameFast Input Technology, Shadow Boost, DisplayWidget, Aura Sync, Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















