






Samsung Odyssey G3 LS24AG302NNXZA 24 inch Full HD Gaming Monitor
$189.99 • View Prices • By Samsung
Samsung Odyssey G3 LS24AG302NNXZA 24 inch Full HD Gaming Monitor is a 24 in VA LCD Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Odyssey G3 LS24AG302NNXZA 24 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $189.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 24 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3,000:1(Typ) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
- 3 Year Warranty
Samsung Odyssey G3 LS24AG302NNXZA 24 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- LCD Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 76 mmThick
- 2.6 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 24 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 91 PPILow
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2
Samsung Odyssey G3 LS24AG302NNXZA 24 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Samsung Odyssey G3 LS24AG302NNXZA 24 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Samsung Odyssey G3 LS24AG302NNXZA 24 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $189.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming MonitorSamsung Odyssey G3 LS24AG302NNXZA 24 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | Odyssey G3 |
| Model | LS24AG302NNXZA |
| Dimensions | 544 x 333.3 x 76 mm |
| Depth with Stand | 218 mm |
| Height with Stand | 498.7 mm |
| Weight | 2.6 kg |
| Weight with Stand | 4.1 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24 inches |
| PPI | ~ 91 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR10, Flicker Free, Eye Saver Mode |
| Display Type | LCD |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 3,000:1(Typ) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 200 cd/㎡ (Min), 250 cd/㎡ (Typ) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 95% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Other Features | Black Equalizer, Auto Source Switch, Virtual AIM Point, Off Timer Plus, Refresh Rate Optimizor |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















