


ViewSonic VP2488-4K 24 inch Ultra HD 4K Monitor
$549.99 • View Prices • By ViewSonic
ViewSonic VP2488-4K 24 inch Ultra HD 4K Monitor is a 23.7 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI, 1 x DisplayPort, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
ViewSonic VP2488-4K 24 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $549.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.7 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1300:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 1 x Display Port
- 1 x HDMI
ViewSonic VP2488-4K 24 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 61.1 mmSlim
- 4 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.7 inchesSmall
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x HDMI, 1 x Display Port
- Speaker Inbuilt
ViewSonic VP2488-4K 24 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
ViewSonic VP2488-4K 24 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of ViewSonic VP2488-4K 24 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $549.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED MonitorViewSonic VP2488-4K 24 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Model | VP2488-4K |
| Dimensions | 540 x 327.9 x 61.1 mm |
| Depth with Stand | 211.58 mm |
| Height with Stand | 518.7 mm |
| Weight | 4 kg |
| Weight with Stand | 6.2 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.7 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 500 nits |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 98% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB Type-A, 1 x USB Type-C (15W), 1 x USB Type-C (100W) |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Input
| Speakers | 2 x 5W |
Extra
| Sales Package | VP2488-4K, 3-pin Plug (IEC C13 / CEE22), AC/DC Adapter, DisplayPort Cable, HDMI Cable, TBT4 Cable, USB Type-C to Type-A 3.2 Gen2 Cable, Quick Start Guide |
| Stand Tilt | -5°~22° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















