





AOC 24B15H2 23.8 inch Full HD Gaming Monitor
$62.28 • Coming Soon • By AOC
AOC 24B15H2 23.8 inch Full HD Gaming Monitor price in United States starts from $62.28.
- Share
This is an Upcoming Monitor.
AOC 24B15H2 23.8 inch Full HD Gaming M… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
AOC 24B15H2 23.8 inch Full HD Gaming M… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 / 700:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI
- Anti Glare
UPCOMING
AOC 24B15H2 23.8 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 36 mmSlim
- 2.45 kgHeavy
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Best
- 8 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD Monitor vs LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming MonitorAOC 24B15H2 23.8 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | 24B15H2 |
| Dimensions | 540.5 x 322.1 x 36 mm |
| Depth with Stand | 185.2 mm |
| Height with Stand | 419.9 mm |
| Weight | 2.45 kg |
| Weight with Stand | 2.8 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Blue Light Filter, Flicker Free Technology |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 / 700:1 |
| Response Time | 8 ms |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 93% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















