





AOC 27G2U5/BK 27 inch Full HD Gaming Monitor
$411 • Out Of Stock • By AOC
AOC 27G2U5/BK 27 inch Full HD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 75 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2, Built-in Speakers, Headphone Jack and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$411
Search
AOC 27G2U5/BK 27 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $411. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v1.4
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
AOC 27G2U5/BK 27 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 46 mmSlim
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2, VGA, Audio In
- Speaker Inbuilt
AOC 27G2U5/BK 27 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorAOC 27G2U5/BK 27 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | 27G2U5/BK |
| Dimensions | 612.1 x 363 x 46 mm |
| Depth with Stand | 227.4 mm |
| Height with Stand | 525.9 mm |
| Weight with Stand | 5.1 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Low Blue Light, Flicker Free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | WLED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 4 x USB 3.0 Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
| Audio In | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Game Modes (RTS, FPS, Racing, Gamer 1, Gamer 2), G-Menu |
| Stand Tilt | -3.5°~21.5° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
| Language Support | English, French, German, Czech, Russian, Kroatian, Chinese (traditional), Chinese (simplified), Spanish, Portuguese, Italian, Dutch, Swedish, Finnish, Polish, Japanese, Ukranian, Turkish, Korean |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















