





LG UltraFine 27US500-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$229 • View Prices • By LG
LG UltraFine 27US500-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x HDMI, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG UltraFine 27US500-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $229. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 (Typ), 700:1 (Min) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI
- Anti Glare
LG UltraFine 27US500-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 45.4 mmSlim
- 4.8 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
LG UltraFine 27US500-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
11% (price increased by $25 in one month)
LG UltraFine 27US500-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of LG UltraFine 27US500-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $229. Over the past month, there has been a increase of $25 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming MonitorLG UltraFine 27US500-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 27US500-W |
| Dimensions | 613.5 x 363.5 x 45.4 mm |
| Depth with Stand | 214.9 mm |
| Height with Stand | 454.7 mm |
| Weight | 4.8 kg |
| Weight with Stand | 5.5 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, HDR Effect, Flicker Safe |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ), 700:1 (Min) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 240 cd/m² (Min), 300 cd/m² (Typ) |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 90% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand Body, Stand Base, Screws, Power Adapter, HDMI Cable, Quick Start Guide, Registration Card, Warranty |
| Other Features | Black Stabilizer, Color Weakness Mode, Dual Controller, Dynamic Action Sync, OnScreen Control (OSC), Reader Mode, Smart Energy Saving, Super Resolution+ |
| Stand Tilt | -5˚~15˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















