





AOC Agon PRO AG275QXL 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$279 • View Prices • By AOC
AOC Agon PRO AG275QXL 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in IPS LED Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 170 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v1.4, 2 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
AOC Agon PRO AG275QXL 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $279. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 (Static), 80M:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 2 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v1.4
- Anti Glare
AOC Agon PRO AG275QXL 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 50.3 mmSlim
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- ~ 109 PPIAverage
- 1 ms Response Time
- 170 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v1.4, 2 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
AOC Agon PRO AG275QXL 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
AOC Agon PRO AG275QXL 27 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of AOC Agon PRO AG275QXL 27 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $279. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming MonitorAOC Agon PRO AG275QXL 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | Agon PRO |
| Model | AG275QXL |
| Dimensions | 613.4 x 365.7 x 50.3 mm |
| Depth with Stand | 249 mm |
| Height with Stand | 553.6 mm |
| Weight with Stand | 7.84 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 109 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light, Motion Blur Reduction, Low Input Lag, VESA Display HDR 400, Shadow Control |
| Display Type | LED |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 170 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Static), 80M:1 (Dynamic) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 128% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 4 x USB 3.1 Gen 1 Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 2 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 5W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Quick Switch Keypad, Stand, Base, Quick Start Guide, Power Cord, HDMI Cable, DP Cable |
| Other Features | League of Legends Mode, LoL QuickSwitch, and LoL Signature OSD Design, Quick Switch Between Modes and Exclusive Power On/Off Sounds |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















