





AOC CQ32G4E 31.5 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
$198.49 • Coming Soon • By AOC
AOC CQ32G4E 31.5 inch Quad HD Curved Gaming Monitor price in United States starts from $198.49.
- Share
This is an Upcoming Monitor.
AOC CQ32G4E 31.5 inch Quad HD Curved G… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
AOC CQ32G4E 31.5 inch Quad HD Curved G… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 31.5 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- Display Port v1.2
- HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
UPCOMING
AOC CQ32G4E 31.5 inch Quad HD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 96.6 mmThick
- 6.08 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesLarge
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 0.5 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- HDMI v2.0, Display Port v1.2
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

AOC CQ32G4E 31.5 inch Quad HD Curved Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GS60QC 32 inch Quad HD Curved Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
HP E27 G5 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor
MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming MonitorAOC CQ32G4E 31.5 inch Quad HD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | CQ32G4E |
| Dimensions | 709.4 x 425.2 x 96.6 mm |
| Depth with Stand | 265.3 mm |
| Height with Stand | 523.8 mm |
| Weight | 6.08 kg |
| Weight with Stand | 7.15 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR10, 1000R Curvature |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Backlight | 3500:1 |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 108% NTSC, 121% sRGB, 98% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | Display Port v1.2 |
| HDMI | HDMI v2.0 Port |
Extra
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















