


AOC Q27G41XMN 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$198.49 • Coming Soon • By AOC
AOC Q27G41XMN 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States starts from $198.49.
- Share
This is an Upcoming Monitor.
AOC Q27G41XMN 27 inch Quad HD Gaming … is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
AOC Q27G41XMN 27 inch Quad HD Gaming … is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- Flat Monitor
- 5000:1 Contrast Ratio
- Display Port v1.4
- HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
UPCOMING
AOC Q27G41XMN 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- QD-Mini LED Monitor
- Form Factor: Flat
- 5.38 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync
Connectivity
- HDMI v2.0, Display Port v1.4
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

AOC Q27G41XMN 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K MonitorAOC Q27G41XMN 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | Q27G41XMN |
| Weight | 5.38 kg |
| Weight with Stand | 6.35 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 4608 precision-Controlled LED Lights, 1152 Dimming Zones, Quantum Dot Nano-Coating, HDR1000, Flicker Free, Low Blue Light |
| Display Type | QD-Mini LED |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 1200 nits (Peak) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Color Gamut | 100% sRGB, 97% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | Display Port v1.4 |
| HDMI | HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Game Mode, Real-Time FPS Counter, Dynamic Assist Crosshair, Shadow Enhancement |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













