




AOC X24P1 24 inch WUXGA Monitor
$249.39 • Out Of Stock • By AOC
AOC X24P1 24 inch WUXGA Monitor is a 24 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1200 pixels (WUXGA) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time. Notable features include 1 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2, Built-in Speakers, VGA and DVI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$249.39
Search
AOC X24P1 24 inch WUXGA Monitor price in United States is $249.39. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 24 in Display
- 1920 x 1200 pixels (WUXGA)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
AOC X24P1 24 inch WUXGA Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixels (WUXGA)Poor
- 4 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:10 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2, VGA, Audio In, Audio Out
- Speaker Inbuilt
AOC X24P1 24 inch WUXGA Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming Monitor
Alienware AW2524H 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GN650-B 32 inch Quad HD Gaming MonitorAOC X24P1 24 inch WUXGA Monitor Full Specs
General
| Model | X24P1 |
| Depth with Stand | 202.96 mm |
| Height with Stand | 533.5 mm |
| Weight with Stand | 5.5 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24 inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Low Blue Light, Flicker Free |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels (WUXGA) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | WLED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB, 77% Adobe RGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 4 x USB 3.1 Gen 1 Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| VGA | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| DVI | Yes |
| Audio In | Yes |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Power Cable, HDMI Cable, Audio Cable, DisplayPort Cable |
| Other Features | 3-Sided Frameless, Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~35° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
| Language Support | English, French, German, Czech, Russian, Kroatian, Chinese (traditional), Chinese (simplified), Spanish, Portuguese, Italian, Dutch, Swedish, Finnish, Polish, Japanese, Ukranian, Turkish, Korean |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















