






Asus BE279QSK 27 inch Full HD Video Conferencing Monitor
$209.51 • View Prices • By Asus
Asus BE279QSK 27 inch Full HD Video Conferencing Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 1 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2, Built-in Camera, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus BE279QSK 27 inch Full HD Video Conferencing Monitor price in United States is $209.51. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
Asus BE279QSK 27 inch Full HD Video Conferencing Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 56 mmAverage
- 4.8 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 MP Camera
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2, VGA, Audio In
- Speaker Inbuilt
Asus BE279QSK 27 inch Full HD Video Conferencing Monitor Prices
1% (price dropped by $2 in one month)
Asus BE279QSK 27 inch Full HD Video Conferencing Monitor Price History
You can check the price history of Asus BE279QSK 27 inch Full HD Video Conferencing Monitor below. The current price is $209.51. Over the past month, there has been a decrease of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming MonitorAsus BE279QSK 27 inch Full HD Video Conferencing Monitor Full Specs
General
| Model | BE279QSK |
| Dimensions | 611 x 396 x 56 mm |
| Depth with Stand | 266 mm |
| Height with Stand | 548 mm |
| Weight | 4.8 kg |
| Weight with Stand | 6.8 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Audio In | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
| Camera | Yes, 2 MP |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, HDMI cable, Power cord, Quick start guide, USB Type-B to A cable, Warranty Card, MiniPC Kit |
| Other Features | Trace Free Technology, Color Temp. Selection, QuickFit, SPLENDID Technology |
| Stand Tilt | -5°~35° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















