






Asus ProArt Display PA147CDV 14 inch Full HD Portable Touch Screen Monitor
$1,283 • Out Of Stock • By Asus
Asus ProArt Display PA147CDV 14 inch Full HD Portable Touch Screen Monitor is a 14 in IPS LED Monitor. It has a 1920 x 550 pixels resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and Touchscreen.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,283
Search
Asus ProArt Display PA147CDV 14 inch Full HD Portable Touch Screen Monitor price in United States is $1,283. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 14 in Display
- 1920 x 550 pixels
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1200:1 Contrast Ratio
- Touch Screen
- 2 x USB Type-C
- 1 x HDMI v1.4
OUT OF STOCK
Asus ProArt Display PA147CDV 14 inch Full HD Portable Touch Sc… Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 14 inchesSmall
- 1920 x 550 pixelsPoor
- ~ 143 PPIAverage
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 32:9 Aspect Ratio
- Touch Screen
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x HDMI v1.4
- Speaker Inbuilt
Asus ProArt Display PA147CDV 14 inch Full HD Portable Touch Sc… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GN650-B 32 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED MonitorAsus ProArt Display PA147CDV 14 inch Full HD Portable Touch Sc… Full Specs
General
| Model | PA147CDV |
| Depth with Stand | 20.7 mm |
| Height with Stand | 127.7 mm |
| Weight with Stand | 0.95 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 14 inches |
| PPI | ~ 143 PPI |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Protection Glass, Flicker-free, Projective Capacitive 10-point Touch, Low Blue Light |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 550 pixels |
| Touch | Yes |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| USB Port Details | 2 x USB Type-C (DisplayPort) |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 1W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Color pre-calibration report, HDMI cable, Power adapter, USB Type-C to A adapter, USB-C cable, USB-C to A cable, Warranty Card, ProArt Sleeve, Quick start guide |
| Other Features | ProArt Chroma Tune, Color Accuracy, ProArt Palette, QuickFit, Color Temp. Selection |
| Stand Tilt | +25°~70° |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















