





Asus ProArt PA169CDV 15.6 inch Ultra HD 4K Portable Touch Monitor
$689.99 • Out Of Stock • By Asus
Asus ProArt PA169CDV 15.6 inch Ultra HD 4K Portable Touch Monitor is a 15.6 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 10 ms response time. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI v2.0, Anti-Glare, Built-in Speakers and Touchscreen.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$689.99
Search
Asus ProArt PA169CDV 15.6 inch Ultra HD 4K Portable Touch Monitor price in United States is $689.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 15.6 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1200:1 (Typ), 15,000:1 (Max) Contrast Ratio
- Touch Screen
- 2 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0
OUT OF STOCK
Asus ProArt PA169CDV 15.6 inch Ultra HD 4K Portable Touch Moni… Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 15.6 inchesSmall
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- ~ 282 PPIHighest
- 10 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Touch Screen
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0
- Speaker Inbuilt
Asus ProArt PA169CDV 15.6 inch Ultra HD 4K Portable Touch Moni… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 24GN60R 24 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
LG UltraGear 32GP750-B 32 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG 27UK850-W 27-inch Ultra HD 4K MonitorAsus ProArt PA169CDV 15.6 inch Ultra HD 4K Portable Touch Moni… Full Specs
General
| Model | PA169CDV |
| Depth with Stand | 12 mm |
| Height with Stand | 237 mm |
| Weight with Stand | 1.07 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 15.6 inches |
| PPI | ~ 282 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Capacitive 10-point Touch, Flicker-Free, Low Blue Light, VESA DisplayHDR 400 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Touch | Yes |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1200:1 (Typ), 15,000:1 (Max) |
| Response Time | 10 ms |
| Brightness | 500 cd/㎡ |
| Backlight | LED |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort), 1 x USB Type-C (15W Power Delivery) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 1W |
Extra
| Sales Package | Color Pre-Calibration Report, HDMI Cable, Power Adapter, ProArt Pen (Wacom EMR), ProArt Carry Bag, Quick Start Guide, USB-C Cable, Warranty Card, Welcome Card |
| Other Features | Two Kickstands, Battery-free ProArt Pen Support, 6 Axis Color Adjustment |
| Stand Tilt | 54°~75° |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















