






Asus ProArt PA248QFV 24.1 Inch WUXGA Monitor
$209 • Out Of Stock • By Asus
Asus ProArt PA248QFV 24.1 Inch WUXGA Monitor is a 24.1 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1200 pixels (WUXGA) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include HDMI v2.1, DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$209
Search
Asus ProArt PA248QFV 24.1 Inch WUXGA Monitor price in United States is $209. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 24.1 in Display
- 1920 x 1200 pixels (WUXGA)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3000:1 (Max) Contrast Ratio
- Display Port v1.2
- HDMI v2.1
- Plug And Play
OUT OF STOCK
Asus ProArt PA248QFV 24.1 Inch WUXGA Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 39.7 mmSlim
- 3.7 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24.1 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixels (WUXGA)Average
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:10 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- HDMI v2.1, Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
Asus ProArt PA248QFV 24.1 Inch WUXGA Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2786TC 27 inch Full HD Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQZ1A 27 inch WQHD Gaming Monitor vs AOC C32G2AE/BK 32 inch Full HD Curved Gaming MonitorAsus ProArt PA248QFV 24.1 Inch WUXGA Monitor Full Specs
General
| Series | ProArt |
| Model | PA248QFV |
| Dimensions | 531.8 x 350 x 39.7 mm |
| Depth with Stand | 190.4 mm |
| Height with Stand | 531.3 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| Weight with Stand | 5.4 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24.1 inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light, ProArt Chroma Tune |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels (WUXGA) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Max) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB Type-B |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | Display Port v1.2 |
| HDMI | HDMI v2.1 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, HDMI cable, Power cord, Quick start guide, USB Type-B to A cable, Warranty Card |
| Other Features | VRR Technology, Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, QuickFit, Motion Sync, Color Temp. Selection, ASUS Power Sync, ProArt Palette |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Plug and Play | Yes |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















