






Asus ProArt PA27UCGE 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$899.99 • Out Of Stock • By Asus
Asus ProArt PA27UCGE 27 inch Ultra HD 4K Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 160 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 3 x USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$899.99
Search
Asus ProArt PA27UCGE 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $899.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 3 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
OUT OF STOCK
Asus ProArt PA27UCGE 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 47.6 mmSlim
- 4.5 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesSmall
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- ~ 163 PPIAverage
- 1 ms Response Time
- 160 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 3 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
Asus ProArt PA27UCGE 27 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
Alienware AW2524H 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS40FG75DENXZA 40 inch Ultra HD 4K Ultrawide Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming MonitorAsus ProArt PA27UCGE 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Series | ProArt |
| Model | PA27UCGE |
| Dimensions | 612.4 x 380.8 x 47.6 mm |
| Depth with Stand | 201.8 mm |
| Height with Stand | 574.7 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Weight with Stand | 6.4 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 163 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, HLG, Flicker-free |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 160 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 600 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 100% sRGB, 98% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB Type-C, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Color pre-calibration report, DisplayPort cable, HDMI Ultra High Speed Cable, Monitor hood, Power cord, Quick start guide, USB-C cable, USB-C to A cable, Warranty Card, Welcome Card |
| Other Features | KVM Switch, Multiple HDR Mode, PIP / PBP Technology, VRR Technology, Trace Free Technology, ProArt Palette |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















