




LG UltraFine 27US550-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$229.99 • View Prices • By LG
LG UltraFine 27US550-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x HDMI, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG UltraFine 27US550-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $229.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 700:1 (Min), 1000:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI
- Anti Glare
LG UltraFine 27US550-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 45.4 mmSlim
- 4.2 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
LG UltraFine 27US550-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
6% (price increased by $13 in one month)
LG UltraFine 27US550-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of LG UltraFine 27US550-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $229.99. Over the past month, there has been a increase of $13 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sa 27 inch Full HD Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorLG UltraFine 27US550-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Series | UltraFine |
| Model | 27US550-W |
| Dimensions | 613.5 x 363.5 x 45.4 mm |
| Depth with Stand | 253.2 mm |
| Height with Stand | 539.2 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Weight with Stand | 6.8 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Safe, HDR10 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 700:1 (Min), 1000:1 (Typ) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 240 nits (Min), 300 nits (Typ) |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 90% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Reader Mode, Black Stabilizer, Color Weakness, Dynamic Action Sync, HDR Effect, Smart Energy Saving, Super Resolution+ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















