






Asus ProArt PA32QCV 32 inch 6K Monitor
$1,289.99 • View Prices • By Asus
Asus ProArt PA32QCV 32 inch 6K Monitor is a 31.5 in IPS Monitor. It has a 6016 x 3384 pixels (6K UHD+) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 4 x USB-C, 1 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ProArt PA32QCV 32 inch 6K Monitor price in United States is $1,289.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.5 in Display
- 6016 x 3384 pixels (6K UHD+)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 (Typ), 3000:1 (Max) Contrast Ratio
- 4 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.1
Asus ProArt PA32QCV 32 inch 6K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 46.9 mmSlim
- 6.3 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 31.5 inchesAverage
- 6016 x 3384 pixels (6K UHD+)Good
- ~ 218 PPIHigh
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 4 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
Asus ProArt PA32QCV 32 inch 6K Monitor Prices
30% (price increased by $384 in one month)
Asus ProArt PA32QCV 32 inch 6K Monitor Price History
You can check the price history of Asus ProArt PA32QCV 32 inch 6K Monitor below. The current price is $1,289.99. Over the past month, there has been a increase of $384 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming MonitorAsus ProArt PA32QCV 32 inch 6K Monitor Full Specs
General
| Model | PA32QCV |
| Dimensions | 714.2 x 419.7 x 46.9 mm |
| Depth with Stand | 240.1 mm |
| Height with Stand | 617.9 mm |
| Weight | 6.3 kg |
| Weight with Stand | 9.3 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| PPI | ~ 218 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-Free, Low Blue Light, HDR10 |
| Resolution | 6016 x 3384 pixels (6K UHD+) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 (Typ), 3000:1 (Max) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 400 nits (Typ), 600 nits (Peak) |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 98% DCI-P3, 100% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x Thunderbolt 4, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 1 x USB Type-C (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Color pre-calibration report, HDMI Ultra High Speed Cable, Microfiber cloth, Power cord, Quick start guide, Thunderbolt 4 Cable, Warranty Card, Welcome Card, |
| Other Features | ASUS Power Sync, KVM Switch, Multiple HDR Mode, ProArt Chroma Tune, VRR Technology, PIP / PBP Technology, QuickFit Plus |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















