




MSI MAG 325CQF 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor
$219 • View Prices • By MSI
MSI MAG 325CQF 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor is a 31.5 in Curved VA Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MAG 325CQF 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $219. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.5 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 3500:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0b
MSI MAG 325CQF 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 143.45 mmThickest
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesLarge
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 0.5 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.4
MSI MAG 325CQF 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
12% (price dropped by $26 in one month)
MSI MAG 325CQF 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MAG 325CQF 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $219. Over the past month, there has been a decrease of $26 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs AOC CQ27G4H 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorMSI MAG 325CQF 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MAG 325CQF |
| Dimensions | 704.62 x 422.35 x 143.45 mm |
| Depth with Stand | 269.46 mm |
| Height with Stand | 502.85 mm |
| Weight with Stand | 6.4 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1000R Curvature, HDR Ready |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 3500:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 91% Adobe RGB, 96% DCI-P3, 124% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0b Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1 x DisplayPort Cable (1.4a), 1 x Power Cord (C5), 1 x Power Adaptor, 1 x Quick Guide, 4 x VESA Wall Mount Screw |
| Other Features | Frameless Design |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















