





Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor
$849 • View Prices • By Asus
Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 5120 x 2880 pixels (5K UHD+) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 0.3 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor price in United States is $849. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 5120 x 2880 pixels (5K UHD+)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 90 mmAverage
- 4.8 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 5120 x 2880 pixels (5K UHD+)Best
- ~ 218 PPIHighest
- 0.3 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor Prices
5% (price increased by $41 in one month)
Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor below. The current price is $849. Over the past month, there has been a increase of $41 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorAsus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | XG27JCG |
| Dimensions | 614 x 367 x 90 mm |
| Depth with Stand | 219 mm |
| Height with Stand | 510 mm |
| Weight | 4.8 kg |
| Weight with Stand | 6.9 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 218 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | DisplayHDR 400 |
| Resolution | 5120 x 2880 pixels (5K UHD+) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Response Time | 0.3 ms |
| Brightness | 350 nits (Typ), 600 nits (HDR, Peak) |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 97% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DP Alt Mode), 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB Type-B |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Extreme Low Motion Blur, ELMB Sync, Trace Free Technology |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















