






Asus ROG Strix XG27UCG-W 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$299 • View Prices • By Asus
Asus ROG Strix XG27UCG-W 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 160 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ROG Strix XG27UCG-W 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $299. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.1
Asus ROG Strix XG27UCG-W 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 90 mmThick
- 3.8 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 1 ms Response Time
- 160 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
Asus ROG Strix XG27UCG-W 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
14% (price dropped by $43 in one month)
Asus ROG Strix XG27UCG-W 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus ROG Strix XG27UCG-W 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor below. The current price is $299. Over the past month, there has been a decrease of $43 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD MonitorAsus ROG Strix XG27UCG-W 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | XG27UCG-W |
| Dimensions | 614 x 367 x 90 mm |
| Depth with Stand | 219 mm |
| Height with Stand | 510 mm |
| Weight | 3.8 kg |
| Weight with Stand | 6.6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker Free |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 160 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350cd/㎡ (Typ), 400 cd/㎡ (HDR, Peak) |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (15W Power Delivery) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, Power adapter, Power cord, Quick start guide, ROG pouch, ROG sticker, Warranty Card |
| Other Features | GamePlus, Game Visual, Extreme Low Motion Blur, DisplayWidget, GameFast Input technology, Shadow Boost, ELMB Sync |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















